28.01.2020.-Eiropas datu aizsardzības diena

28.JANVĀRIS – jau 14.reizi arī LATVIJĀ – EIROPAS DATU AIZSARDZĪBAS DIENA!

 

Šāda diena tika noteikta 2006.gada 26.aprīlī par godu 1981.gada 28.janvārim, kad Eiropas Padome atvēra dalībvalstīm parakstīšanai konvenciju Nr.108 “Par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi”.

 Datu aizsardzības dienas mērķis ir pievērst uzmanību personas datu aizsardzības tēmai ne tikai speciālistu vidū, bet arī izglītot dažādus sabiedrības virzienus konkrētajā jautājumā. Parasti šādus pasākumus rīko uzraudzības iestādes vai oficiālas Eiropas institūcijas.

 Jāpiebilst, ka Konvencija Nr.108 nesen tika modernizēta, paredzot papildu protokolu, kas tika atvērts parakstīšanai 2018.gadā. Ņemot vērā, ka pašreiz jauno protokolu ir ratificējušas tikai 3 valstis (Bulgārija, Horvātija un Lietuva), modernizētā konvencijas versija vēl nav stājusies spēkā.

 Latvija jauno protokolu parakstīja 2018.gada 10.oktobrī. Pagaidām saskaņā ar pieejamo informāciju attiecīgs likumprojekts nav Saeimā iesniegts un tas ir jādara Ministru kabinetam.

 Mūsu vērtējums: lēnā ratifikācijas virzība Eiropā norāda uz to, ka Eiropas Savienībā lielāka prioritāte varētu viennozīmīgi būt Vispārīgas datu aizsardzības regulas ieviešana. Savukārt, valstīm ārpus Eiropas Savienības šāda protokola parakstīšana nozīmētu kvalificēties augstākām datu aizsardzības prasībām situācijā, kad jau esošie nacionālie likumi nav viegli izpildāmi.

 Konvencijas dalībvalstis tiek pārstāvētas konsultatīvās komitejas sanāksmēs, kuras Eiropas Padome pašreiz rīko divas reizes gadā. Taču Latvijas pārstāvis (Latviju pārstāv Datu valsts inspekcija) konsultatīvās komisijas sēdes pēdējo piecu gadu laikā apmeklēja vien 2 divas reizes – vienu reizi 2019. un 2018.gadā.

 Jāpiebilst, ka valstij, kura vēlas pašreiz saņemt Eiropas komisijas lēmumu par datu aizsardzības līmeņa pietiekamību (kādu to 2019.gadā saņēma Japāna), par vēlamo un pirmo mājasdarbu uzskata pievienošanos konvencijai Nr.108. Kaut arī Japāna nav konvencijas Nr.108 dalībvalsts, vispār tai var pievienoties arī valstis, kuras nav Eiropas Padomes dalībvalstis. Piemēram, konvencijai ir pievienojusies Meksika, Kaboverdes republika un citas eksotiskas valstis.

 Sākot ar februāri mēs turpināsim intensīvi mūsu klientus informēt par jaunāko personas datu jomā Latvijā un Eiropā, kā arī veidot jaunas, uz papildu zināšanu iegūšanu vērstas semināru programmas.

 Jau šā gada martā paredzēts seminārs visiem personas datu aizsardzības speciālistiem (neatkarīgi no sertifikācijas statusa).

 

Māris Ruķers

SIA “E-sabiedrības risinājumi”

valdes loceklis

image_pdf